PR Svatý kopeček - Pálava
Přírodní rezervace Svatý kopeček
maloplošná zvláště chráněná území
Zonace CHKO
Maloplošná zvláště chráněná území
- PP Anenský vrch
- NPR Děvín
- NPP Kalendář věků
- PP Kienberg
- PP Kočičí kámen
- PP Kočičí skála
- NPR Křivé jezero
- PR Liščí vrch
- PP Lom Janičův vrch
- PR Milovická stráň
- PP Na cvičišti
- PP Růžový kopec
- NPR Slanisko u Nesytu
- PR Svatý kopeček
- PR Šibeničník
- NPR Tabulová
- PR Turold
- NPR Cahnov - Soutok
- NPP Dunajovické kopce
- NPR Lednické rybníky
- NPP Pastvisko u Lednice
- NPR Ranšpurk
- NPP Rendez-vous
Památné stromy
Péče o přírodu
- Pastva
- Kosení a vyřezávání
- Prosvětlování lesa
- Staré a mrtvé dřevo
- Ořez vrb na hlavu
- Výsadba stromů
- Tůně
- Letnění rybníků
- Pojezdy vojenské techniky
- Likvidace nežádoucích druhů
- Vypalování
- Stráž přírody
ÚSES
Krajinný ráz a výstavba
Cestovní ruch
- chráněno od 10. 5. 1946
- rozloha 36 ha
- 244–363 m n. m.
Co v rezervaci chráníme?
Skalní, stepní, křovinné a lesní společenstva na vápencovém podkladu. Svatý kopeček je nepřehlédnutelnou dominantou Mikulova. Krásný výhled na město i těsná blízkost z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších chráněných území Pálavy. Milovníkům přírody nabízí Svatý kopeček kromě výhledů i mnoho dalšího, na co mohou upřít svou pozornost. Nejcennějším biotopem jsou zde bezesporu skalní stepi. Neštěstím pro stepní faunu a flóru bylo zalesnění podstatné části Sv. kopečku. V porostech dnes převažují nepůvodní borovice černá a expandující jasan. Těsné sousedství lokality s historickým městem se odráží i ve významu kulturním. Svatý kopeček je poutním místem, na vrchol vede křížová cesta, která vyúsťuje u kaple svatého Šebestiána, za ní je kaple Božího hrobu.
Významných je zdejších sedm druhů parazitických záraz. Ty obírají své hostitele o živiny, minerální látky a dokonce i o vodu. Samy se během vývoje zcela zbavily schopnosti fotosyntézy, která ostatním rostlinám zajišťuje přísun cukrů jako zdroje energie pro procesy probíhající v buňkách rostlinného těla. Ztráta schopnosti vyrábět z vody a oxidu uhličitého za využití energie slunečního záření živiny se projevila i navenek. Zárazy a mordovky nevytváří žádný chlorofyl, který zajišťuje zázračnou proměnu anorganických látek v organické, a ztratily tak i zelenou barvu. Jejich listy se zmenšily a přetvořily do podoby pouhých šupinek. Jak probíhá vlastní parazitace? Semínko zárazy rozpozná dle chemických látek přítomnost vhodného hostitele, vyklíčí a vyšle směrem k hostitelské rostlině zvláštní tenký výběžek, zvaný haustorium, kterým se „napíchne“ na její kořeny a vysává z něj veškeré potřebné látky.
Zajímavé je také zdejší druhové bohatství violek – celkem jich na Svatém kopečku roste 11 druhů (a pět kříženců). Davy turistů lákají na kopeček rozkvetlé kosatce. V dubnu otevírají sezónu kosatce nízké, kvetoucí ve dvou základních barevných variantách – žluté a fialové. Po nich přicházejí na řadu kosatce písečné, které sice kvetou pouze žlutě, zato však mají na každé lodyze hned dva květy. Zastihnout je v plném květu chce pohotovost – kosatec písečný kvete většinou pouze jediný den, po ránu rozkvétá a v pozdním odpoledni už jeho květy uvadají.
Z živočichů nelze pominout pavouky stepníky. Samečci jsou pestře zbarveni (zaujme především jejich červený zadeček s černými tečkami). Na Pálavě žijí celkem tři druhy stepníků. Kromě relativně běžného stepníka rudého můžete narazit i na mnohem vzácnějšího stepníka moravského (objeveného v roce 2008 arachnologem Milanem Řezáčem) a s. pálavského (ten byl popsán jako nový druh dokonce až v roce 2015).
Jak o rezervaci pečujeme?
Na Svatém kopečku probíhá vyřezávání náletových dřevin, sečení, pastva ovcí a koz. Postupně se snažíme o nápravu druhové i prostorové struktury lesa – odstraňování borovice černé, rozvolňování porostů.
Omezení pro návštěvníky
V rezervaci je zakázána jízda na kole – většina turistických cest je ve špatném stavu a jízda na kole jejich stav ještě zhoršuje. Skalní stepi jsou velmi citlivé na sešlap, vzhledem k extrémní návštěvnosti (poslední roky více než 300 tisíc návštěvníků ročně) jsou některé plochy ohrazeny zábradlím. Děkujeme, že na tato místa nevstupujete.