NPR Cahnov - Soutok - Pálava
Národní přírodní rezervace Cahnov - Soutok
maloplošná zvláště chráněná území mimo CHKO
Zonace CHKO
Maloplošná zvláště chráněná území
- PP Anenský vrch
- NPR Děvín
- NPP Kalendář věků
- PP Kienberg
- PP Kočičí kámen
- PP Kočičí skála
- NPR Křivé jezero
- PR Liščí vrch
- PP Lom Janičův vrch
- PR Milovická stráň
- PP Na cvičišti
- PP Růžový kopec
- NPR Slanisko u Nesytu
- PR Svatý kopeček
- PR Šibeničník
- NPR Tabulová
- PR Turold
- NPR Cahnov - Soutok
- NPP Dunajovické kopce
- NPR Lednické rybníky
- NPP Pastvisko u Lednice
- NPR Ranšpurk
- NPP Rendez-vous
Památné stromy
Péče o přírodu
- Pastva
- Kosení a vyřezávání
- Prosvětlování lesa
- Staré a mrtvé dřevo
- Ořez vrb na hlavu
- Výsadba stromů
- Tůně
- Letnění rybníků
- Pojezdy vojenské techniky
- Likvidace nežádoucích druhů
- Vypalování
- Stráž přírody
ÚSES
Krajinný ráz a výstavba
Cestovní ruch
- chráněno od 19. 12. 1949
- rozloha 15 ha
- 151–153 m n. m.
Co v rezervaci chráníme?
Rezervace zahrnuje starý lužní les, ponechaný dlouhou dobu samovolnému vývoji bez zásahů. V takovém prostředí žije velké množství vzácných a chráněných druhů.
Většinu porostů tvoří tvrdý luh s dubem letním, jasanem úzkolistým, habrem obecným, lípou malolistou. V podrostu je typická válečka lesní, metlice trsnatá, ostřice lesní, místy i vzácná ostřice hubená, z jarních bylin je nejčastější sasanka pryskyřníkovitá. V porostech s dominantním habrem se místy vyskytuje rozrazil horský.
Břehy vodních kanálů provází porosty měkkého luhu s především vrbou bílou, spolu s ní chrastice rákosovitá, kosatec žlutý, karbinec evropský a opletník plotní. Ve vodě je běžný okřehek menší.
Na zaplavovaných loukách převládá psárka luční, lipnice bahenní, ostřice časná, z významných druhů se vyskytuje jarva žilnatá, šišák hrálolistý, violka nízká, řeřišnice malokvětá a huseník luční. Na nejvlhčích místech louky je společenstvo s dominantní ostřicí štíhlou. V blízkém okolí rezervace byla v roce 2012 objevena (po NPR Ranšpurk) druhá recentní lokalita kopřivy lužní v České republice. Z rezervace bylo popsáno několik druhů dřevokazných hub, např. z rodu dřevomor (Hypoxylon fraxinophilum, H. macrocarpum a H. moravicum).
V dutinách starých stromů žije několik druhů netopýrů a hnízdí v nich např. holub doupňák, žluna šedá, lejsek bělokrký, strakapoud prostřední a šoupálek krátkoprstý. Nepravidelně v rezervaci hnízdí i čáp černý nebo včelojed lesní, v jejím blízkém okolí pak i další druhy vzácných dravců. V zimě podél vodotečí nocují orli mořští. Staré stromy hostí velmi zajímavou hmyzí faunu. Dosti častý je tesařík obrovský, zjištěn byl krajník pižmový, vzácný krasec dubový, především v habrech a babykách i tesařík drsnorohý. Velké kolonie tvoří mravenec lužní. Tůňka na louce v rezervaci je v letech s vhodným stavem vody místem rozmnožování skokanů ostronosých nebo ropuch obecných, byl zde zjištěn i čolek dunajský.
Jak o rezervaci pečujeme?
Po ukončení pastvy v druhé polovině 19. století byly lesní porosty dnešní rezervace ponechány přirozenému vývoji. Od 70. let 19. století se v území začíná s oborním chovem především jelení zvěře. V 60. letech 20. století vznikla obora Soutok v dnešní výměře, největší obora v České republice, pro intenzivní chov jelení a daňčí zvěře. Plocha chráněného území byla podstatně narušena spásáním, které likvidovalo především přirozenou obnovu dřevinné složky. Postupně dochází k rozpadu přestárlé dubové nadúrovně a nahrazování dubu především jasanem. V 90. letech byly stavy zvěře v oboře výrazně sníženy. V roce 2004 byl okolo větší části rezervace vybudován plot, který prakticky zamezuje pohybu zvěře uvnitř rezervace. Na území rezervace probíhá dlouhodobý detailní výzkum dynamiky vývoje lesa.