Detail housenky okáče na pinzetě.
17. 4. 2024

Z krabiček do trsů kostřav, tak se vracejí okáči skalní do Českého středohoří

600 housenek motýla okáče skalního našlo nový domov na kopcích Oblík a Vraníky v lounské části Českého středohoří. Housenky na ně doputovaly v krabičkách až z Královéhradecka, kde probíhá jejich specializovaný odchov Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř.

Celý článek O násZ krabiček do trsů kostřav, tak se vracejí okáči skalní do Českého středohoří
Sršeň asijská u Hrádku u Rokycan.
28. 3. 2024

Pasti pomohou při monitoringu sršně asijské

Invazní sršeň asijská se v České republice poprvé objevila v říjnu loňského roku v Plzni, nejnovější nález je z letošního února z Hrádku u Rokycan. Představuje značné riziko nejen pro chovy včel, ale i pro volně žijící druhy hmyzu, protože se jimi živí. Klíčový je monitoring míst, kde se sršně už objevily, a likvidace jejich případných hnízd. Právě proto, aby se případný výskyt sršní zachytil včas, byly dnes v Plzni instalovány speciální pasti.

Celý článek O násPasti pomohou při monitoringu sršně asijské
Pohled na lom ČSA.
27. 3. 2024

Na části území hnědouhelného lomu ČSA vznikne národní přírodní památka. Její návrh i plán péče prošly dnes jednáním vlády

Část území lomu ČSA, který čeká ukončení těžby uhlí a následná rekultivace, se stane národní přírodní památkou (NPP), celkově patnáctou v Ústeckém kraji. Ministr Petr Hladík dnes vládě předložil připravený návrh vyhlášení národní kategorie zvláště chráněného území v lomu ČSA, a to včetně návrhu plánu péče. Návrh vznikl na základě vládního usnesení z června loňského roku ke komplexnímu a efektivnímu využívání území lomu ČSA po ukončení těžby.

Celý článek O násNa části území hnědouhelného lomu ČSA vznikne národní přírodní památka. Její návrh i plán péče prošly dnes jednáním vlády