Posláním chráněné krajinné oblasti je ochrana všech hodnot krajiny, jejího vzhledu, typických znaků i přírodních zdrojů a životního prostředí. To, jak se o CHKO Český ráj pečuje, se řídí plánem péče, který je platný po dobu deseti let.

Plán péče pro období 2024 až 2033

Krajina Českého ráje je mimořádně rozmanitá. Abychom zachovali bohatství rozličných biotopů i typických, a mnohdy zvláště chráněných, druhů musíme jim věnovat odpovídající péči. Proto zajišťujeme následující opatření.

Údržba luk a pastvin

Opatření jsou zaměřená zejména na obhospodařování travních porostů s výskytem zvláště chráněných druhů, podmáčených a rašelinných luk a na údržbu širokolistých suchých trávníků. Z velké části se realizuje mozaiková seč pro podporu bezobratlých, např. v Podtroseckých údolích, v Plakánku, v Podloučkách, na Oborských lukách či v Libuneckém rašeliništi.

AOPK ČR, Správa CHKO Český ráj se podílí i na údržbě výsušných teplomilných trávníků, které najdeme na bývalých sopkách. Pastva ovcí a koz probíhá od roku 2019 v okolí hradu Trosky, od roku 2020 na vrchu Mužský a od roku 2021 na vrchu Hůra u obce Vyskeř. Cílem péče na těchto lokalitách je obnova druhově pestrých travních porostů. Na řadě lokalit, které byly v minulosti opuštěny a zarostly náletem dřevin, dochází k obnově původních způsobů hospodaření. Takovými jsou např. Fialník, již výše zmíněný vrch Vyskeř či Meziluží. V první fázi došlo k prokácení náletových dřevin a dnes se již na lokalitách kosí či se pasou ovce a kozy. Každoročně se na území CHKO Český ráj staráme o cca 55 ha luk a 5,5 ha pastvin.

Mozaiková seč v Plakánku.
Příklad mozaikové seče s ponecháním nepokosených částí pro hmyz.
Ruční kosení v Plakánku.

Obnova polních cest a stromořadí

Za účelem zvýšení biodiverzity v současné intenzívně obdělávané zemědělské krajině podporuje Agentura obnovu polních cest, včetně doprovodných výsadeb zejména ovocných dřevin. V roce 2020 tak vznikla např. polní cesta doprovázená ovocným stromořadím mezi obcí Boseň a Kněžmost či v roce 2021 mezi obcí Libošovice a Rytířova Lhota. Po nových cestách, doplněných výsadbami, se můžete projít i u obce Osek, Troskovic či nedaleko Turnova u Sv. Anny. Prozatím jediná neovocná alej - lipová -byla vysazena od obce Vyskeř směrem na Skalany. Od roku 2019 bylo z programu PPK vysazeno do volné krajiny 2220 dřevin.

Výsadba alej Čálovice - fragmentace krajiny.
Výsadba alej Kacanovy - tradiční ovocné odrůdy (autor: Správa CHKO Český ráj)
Výsadba Alej Rytířova Lhota- fragmentace jednolité krajiny.
Výsadba alej Vyskeř - obnova polních cest.

Obnova vodního režimu - tůně, mokřady a revitalizace vodních toků

Na území CHKO Český ráj byly Agenturou v minulých letech zmapovány lokality vhodné pro obnovu přírodě blízkého vodního režimu. Jsou to často plochy, kde je složité až téměř nemožné smysluplně zemědělsky hospodařit. Po dohodě s vlastníky pozemků se v těchto lokalitách zpravidla realizují tůně. Od roku 2019 zajistila Agentura vyhloubení 95 tůní o ploše téměř 14 000 m2. Rozsáhlé mokřadní biotopy vznikly např. na lokalitě Zámostí - Blata, v litorálu rybníka Žabakor, Buškovského rybníka či rybníka u Vesce u Sobotky.

Tůně u Žabakoru.
Tůně Zámostí - Blata, obnova vodního režimu v krajině.

Péče o les

Z hlediska hospodaření v lese se Agentura jednak stará o pozemky v majetku státu, které má ve své správě (např. významná část přírodní rezervace Klokočské skály nebo národní přírodní památky Bozkovské dolomitové jeskyně) a jednak poskytuje podporu vlastníkům lesních pozemků na území CHKO např. při zlepšování druhové a prostorové skladby lesa, zvyšování biodiverzity, zvyšování podílu odumřelé dřevní hmoty, podpoře jemných, přírodě blízkých způsobů hospodaření, likvidaci invazních geograficky nepůvodních dřevin a zachování fragmentů přirozených a člověkem málo dotčených lesů. Cílem je zachovat a zlepšit stav lesních ekosystémů, které jsou často předmětem ochrany a biotopem mnoha zvláště chráněných druhů.

V roce 2020 Agentura, Správa CHKO Český ráj poskytla dotace na zalesnění 19107 ks sazenic melioračních a zpevňujících druhů dřevin přirozené druhové skladby (nad rámec zákonné povinnosti vlastníka), vybudování 3343 m lesnických oplocenek, a 85 ks individuální ochrany. V roce 2021 bylo vysazeno 2790 ks sazenic melioračních a zpevňujících druhů dřevin přirozené druhové skladby, vybudováno 2686 m lesnických oplocenek a 82 ks individuální ochrany.

Omezování šíření invazních druhů

Nepůvodní druhy a jejich šíření ve volné krajině jsou celosvětovým problémem. Mohou jimi být nejrůznější druhy organismů. V CHKO Český ráj se věnujeme zamezení šíření invazních druhů rostlin a dřevin. Invazní rostliny mají vynikající schopnost přizpůsobit se místním podmínkám a šířit se na velké vzdálenosti. Pronikají na narušené plochy, ale i do přirozených stanovišť. Typické jsou pro ně dobré rozmnožovací a rozšiřovací schopnosti. Produkují velké množství lehce šiřitelných semen (např. lupina mnoholistá) nebo se rozmnožují vegetativně, třeba pomocí částí oddenků (křídlatky). Tím vytlačují naše původní druhy a likvidují přirozená stanoviště.

Potlačení šíření invazních druhů rostlin v CHKO Český ráj je zaměřeno na zdrojová místa zejména netýkavky žláznaté a lupiny mnoholisté. Netýkavka žláznatá se vytrhává v okolí rybníku Vústra, v Zeleném dolu Klokočských skal, v Kacanovských údolíčkách a podél Jordánky v Podtroseckých údolích. Pravidelným zásahem na vybraných lokalitách pozorujeme její úspěšné potlačení. U lupiny mnoholisté, což je rostlina krásně a bohatě kvetoucí, je nutný brzký a častý zásah z důvodu produkce velkého množství semen s vysokou klíčivostí (klíčivost až 10 let). V CHKO jsou zaznamenány zatím drobné lokality, které se snažíme podchytit časnou sečí zabraňující vysemenění rostlin.

V lesích CHKO se provádí zásahy k potlačení borovice vejmutovky, trnovníku akátu či dubu červeného.

Lupina mnoholistá je ozdobou mnoha zahrádek, avšak jedná se o nepůvodní druh ze severní Ameriky. Snadno šíří, zplaňuje a stává se vysoce invazivní. Výrazně negativně ovlivňuje luční i lesní ekosystémy, obdobně jako netýkavka žlaznatá či křídlatky.

Lupina – šíření ze zahrádky.

Návštěvnická infrastruktura

Hraniční cedule, které veřejnost upozorňují na vstup do chráněného území, naučné stezky, informační panely, či povalové chodníky, schody v těžko přístupných terénech, to vše obnáší údržbu, obměnu či realizaci.

Agentura se zároveň zaměřuje i na usměrnění pohybu návštěvníků tak, aby přírodní lokality byly přístupné, ale současně se zamezilo jejich poškozování. Např. v úseku červené turistické stezky na Starých Hradech, v Příhrazských skalách, byl v roce 2019 stabilizován erozní svah povalovým chodníkem a návštěvníci jsou tak nasměrováni na vyhlídkovou terasu.

V průběhu roku 2020-2021 proběhla údržba hraničních cedulí CHKO Český ráj a maloplošných zvláště chráněných území. V Údolí Plakánek, byla v roce 2020 stabilizována část turistické stezky v místech silného podmáčení povalovým chodníkem. Ve vrcholových partiích vrchu Mužský docházelo ke stále se zvětšujícímu sešlapu teplomilných trávníků. Z toho důvodu byl v roce 2021 vybudován nový povalový chodník a dřevěné stupně na vrch Mužský, které usměrní pohyb návštěvníků a přispějí k minimalizaci sešlapávání cenného biotopu.

Obnova infrastruktury – Stará Hrada.

Financování managementových opatření

Program péče o krajinu (PPK) a program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK) jsou uplatňovány pro zajištění dlouhodobé odborné péče menšího rozsahu (komplementárně k Operačnímu programu Životní prostředí či agroenvironmentálně klimatickým operacím). Zajišťujeme z nich např. kosení a pastvu cenných lučních porostů, obnovu v minulosti rozoraných polních cest a výsadby nelesní zeleně, podporu přirozené skladby lesních porostů, ošetřování památných a významných stromů, budování tůní apod.

Podprogram Správa nezcizitelného státního majetku ve zvláště chráněných územích (MaS) slouží k zajištění povinností vlastníka pozemků a je tedy určen k realizaci opatření jen na pozemcích, ke kterým má příslušnost hospodařit AOPK ČR.

Bez těchto programů by prakticky nebylo možné zajistit dostatečnou ochranu a údržbu maloplošných zvláště chráněných území, ani přírodně cenných lokalit mimo ZCHÚ, tedy těch ve volné krajině.