Deset let pálavského borytobraní - Pálava
null Deset let pálavského borytobraní
Deset let pálavského borytobraní
16. 5. 2024
Žlutě kvetoucí brukvovitá rostlina boryt barvířský (Isatis tinctoria) je na většině území Česka zdomácnělá kulturní plodina, avšak na Pálavě v posledním desetiletí způsobovala svým invazním chováním výrazné problémy. Do roku 2014 totiž postupně, s pomocí přemnožených muflonů narušujících půdu a roznášejících její semena, zarostla jihovýchodní svahy národní přírodní rezervace Děvín do podoby 22hektarového řepkového pole. Hlavní nebezpečí spočívalo ve vytlačování původní flóry a vegetace skalních stepí, například včetně kavylů a kosatců.
Štěstím v neštěstí bylo, že neklonální boryt lze na rozdíl od jiných odolných invazních druhů rostlin poměrně snadno vytrhat. Vytrhávat je třeba jednak před odkvetením, aby se zabránilo tvorbě nových semen a jednak opakovaně několik let, aby se oslabila semenná banka v půdě. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a řadou dobrovolnických skupin z Junáka – českého skauta, různých firem a škol tudíž začala organizovat tzv. pálavské borytobraní, které v roce 2024 probíhá už podesáté.
Překvapením pro letošní dobrovolníky a zároveň dobrou zprávou pro ochranáře je, že už vlastně není takřka co trhat – systematická práce mnoha lidí přispěla ke snížení rozlohy a hustoty populací borytu na Děvíně až o 90 % ve srovnání s počátečním stavem. Pomyslné pletí borytových polí na svazích se postupně změnilo na trpělivé hledání pozapomenutých skupin rostlin v lesních lemech a pláštích. Preventivní zásahy budou nezbytné natrvalo, neboť boryt nikam neodchází, přitom však věříme, že jsme už aspoň u konce jeho masivní invaze.
Text: Daniel Kadaš. Fotografie: Daniel Kadaš, Jan Miklín, Jiří Kmet.
Borytobraní 2019
Boryt barvířský
NPR Děvín